Ziemiańskie historie
Strona Glowna Galeria Biogramy Miejscowosci Historia mowiona Dodaj historie Wyszukaj Bibliografia
 Strona główna  Biogramy / genealogia  Juliusz Karski , h. Boleścic 

osoba :
     Juliusz Karski , h. Boleścic

pokrewieństwa :
     Karska Elżbieta, p. Plater-Zyberk, h. Boleścic to matka osoby : Karski Juliusz , h. Boleścic
     Karski Szymon Michał, h. Boleścic to ojciec osoby : Karski Juliusz , h. Boleścic
     Karska Jadwiga, p. Śwętopełk-Czetwertyńska, h. Boleścic to prababka osoby : Karski Juliusz , h. Boleścic

nota biograficzna :


JULIUSZ KARSKI

       Juliusz Karski z Włostowa w ziemi sandomierskiej, urodzony w 1931 r. Z pałacu w Włostowie zostały tylko ruiny, które wraz z parkiem zostały odzyskane przez rodzinę. Ród Karskich pochodzi z płockiego, pierwotnie ród nosił nazwisko Koziebrodzcy herbu Boleścic. Jeden z Koziebrodzkich nabył Karsy i przyjął nazwisko Karski. Pierwszym Karskim był Andrzej który nabył Karsy i dał początek Karskim. W 1495 r. ks. Janusz II Mazowiecki wydał dokument potwierdzający nabycie Kars w ziemii płockiej. Na początku XVII w. główna gałąź rodziny przeniosła się do ziemi sandomierskiej kupując różne dobra lub po przez małżeństwa. Pradziad Stanisław Karski urodził się w Wyszmontowie pow. opatowskim, następnie wybudował pałac w Włostowie w pow. opatowskim, w stylu renesansowym który był w idealnym stanie do 1945 r. Obecnie po pałacu zostały ruiny. Pałac miał o koło 20 pokoi, sztukateria została wykonana w Włoszech. Posiadał 4 łazienki, centralne ogrzewanie. Majątek posiadał prawie 3000 ha. głównie czarnoziem lessowy, główną gałęzią produkcji była uprawa buraków cukrowych i pszenicy. Na terenie majątku była wybudowana cukrownia w której rodzina Karskich miała 20% udziałów. W majątku była linia kolejki wąskotorowej w skład której wchodziły dwa parowozy, zwożono nią z pól buraki cukrowe do cukrowni. Majątek składał się z 7 folwarków: Włostów, Tudorów, Pęsławice, Kurów, Sternalice, Osolin. Były także 3 duże chmielniki, 6 stawów rybnych w których hodowano Karpie. Ze względu na uprzemysłowienie majątku nie rozparcelowano ani jednego hektara w wyniku reformy rolnej przeprowadzonej w II R.P.

        W dniu powszednim Szymon Karski (właściwie Michał Szymon) ojciec Juliusza Karskiego wyjeżdżał o 10:00 na pole doglądać pracy, o godzinie 13:00 był obiad, następnie jeszcze raz wyjeżdżał w pole. W majątku był też jeden administrator który koordynował pracę całego majątku, poza tym w każdym folwarku był rządcą którzy kierowali pracami w poszczególnych folwarkach, całością zaś kierowa Szymon Karski. Natomiast dzieci uczyły się w domu przerabiając program szkoły powszechnej, były też nauczycielki, Francuzka od języka francuskiego i Niemka od języka niemieckiego. Dzień zaczynał się od śniadania, następnie lekcje, po nich 1,5 godzinna przerwa na spacer przedobiedni. Obiad z rodzicami o 13:00 po obiedzie był czas na zabawę, o 16:00 podwieczorek, a następnie odrabianie lekcji. Ojciec zabierał też dzieci w pole ucząc jak odróżniać zboża, przygotowując do przejęcia w przyszłości majątku.

      W Święta Bożego narodzenia w Dzień Wigilijny od godziny 10:00 do 13:00 było małe polowanie, na które przyjeżdżali najbliżsi sąsiedzi, P. Łempiccy, Ijelscy. Na święta przyjeżdżała rodzina z Warszawy i inni goście, wujostwo Plater-Zyberk z Konstantynowa w pow. bialskopodlaskim, ciotka Bnińska. W sali jadalnej stała wysoka choinka, dzieci robiły zabawki na choinkę, były też bombki. W wigilię dzieci wyglądały pierwszej gwiazdki, po czym były otwierane drzwi do jadalni i dzieci szukały swoje prezenty. Następnie była wieczerza wigilijna.

     W Święta Wielkanocne był wielki stół który był zastawiony pieczywem, szynkami, kiełbasami, babkami i święcone, jednego roku był też głowa pieczonego prosiaka. Po podzieleniu się jajkiem i złożeniu życzeń była konsumpcja.

       W majątku w Włostowie przebywało w czasie wojny wielu żołnierzy A.K. będących fikcyjnie zatrudnionymi w majątku. W związku z tym Niemcy wydali nakaz aresztowania Szymona Karskiego, który ostrzeżony uciekł, został aresztowany dopiero w Lwowie, a majątek został przez Niemców. Następnie rodzina zamieszkała w majątku w Kurowie. Pod koniec wojny gdy zbliżał się front, rodzina została ostrzeżona przez pułkownika A.K., że tworzą się już struktury M.O. które mają na swojej liście Karskich do aresztowania i przekazania NKWD zaraz po wkroczeniu Armii Czerwonej. Rodzina uciekła przed aresztowaniem do Warszawy gdzie spędziła Powstanie Warszawskie.

        W 1932 r. Szymon Karski kupił zamek w Oporowie w pow. kutnowskim od rodziny Orsettich, razem z 1000 ha. ziemi typu czarnoziemu bagiennego, majątek przed wojną sam się spłacał. Jest to jedyny zamek na terenach dawnej Polski w którym jest nadal czynna fosa. Obecnie w zamku znajduje się muzeum.

Opracował S. Popowski





 data dodania: 2017-11-22