Ziemiańskie historie
Strona Glowna Galeria Biogramy Miejscowosci Historia mowiona Dodaj historie Wyszukaj Bibliografia
 Strona główna  Biogramy / genealogia  Małgorzata Morawska, h. Dąbrowa 

osoba :
     Małgorzata Morawska, h. Dąbrowa

pokrewieństwa :
     Morawski Adam, h. Dąbrowa to dziad osoby : Morawska Małgorzata, h. Dąbrowa
     Morawski Stanisław, h. Dąbrowa to dziad osoby : Morawska Małgorzata, h. Dąbrowa
     Morawski Jan, h. Dąbrowa to ojciec osoby : Morawska Małgorzata, h. Dąbrowa

nota biograficzna :


MAŁGORZATA MORAWSKA h. DĄBROWA

       Małgorzata Morawska h. Dąbrowa – Majątek Marcinkowice pod Nowym Sączem. Rodzina Morawskich nabyła majątek w 1921 r., pierwszymi właścicielami byli Stanisław i Olga z Sikorskich Morawscy. Pieniądze na zakup majątku pochodziły od rodziny Sikorskich którzy sprzedali parcele w Ciechocinku i Zakopanem. Stanisław Morawski zanim zakupił majątek w Marcinkowicach był rządcą majątku u Stadnickich w Nawojowej, bardzo mu się te tereny spodobały i dla tego tam kupił majątek. Jan Feliks Sikorski h. Cietrzew, pradziadek Małgorzaty Morawskiej był siostrzeńcem Tytusa Chałubińskiego i stąd wzięła się miłość do gór.

       Niestety w majątku Marcinkowice ziemia jest słabej jakości, a kolejnym problemem jest wylewający Dunajec, więc Olga Morawska jako osoba przedsiębiorcza postanowiła otworzyć w pałacu pensjonat który funkcjonował od 1924 r. do 1939 r. Oprócz pensjonatu w majątku był też browar i teatr prowadzony przez Stanisława Morawskiego.
       Adam Morawski powstaniec styczniowy zmarł w wieku 100 lat w Marcinkowicach, większość życia przeżył w dobrym zdrowiu dopiero w wieku 96 lat pierwszy raz zachorował na grypę. Jan Morawski ojciec Małgorzaty Morawskiej w czasie wojny służył w ZWZ – AK ps. "Zawoja", w majątku w czasie wojny ukrywał się  Jan Karski (Jan Romuald Kozielewski).
         Po reformie rolnej w 1944 r. Stanisław Morawski został w Marcinkowicach i pracował jako nauczyciel do 1951 r. kiedy to władze wyższego szczebla zorientowały się, że były dziedzic mieszka i pracuje w tym miejscu. Natomiast Olga Morawska po reformie rolnej wyjechała do Warszawy i nigdy do Marcinkowic nie wróciła. Do pensjonatu przyjeżdżali goście także goście z zagranicy, był między innymi syn Hinduskiego maharadży w 1939 r.
      Rodzina Morawskich jest skoligacona z Radziwiłłami po przez ślub Karola Morawskiego z Teofilą Radziwiłł siostrą Karola Stanisława Radziwiłła "Panie Kochanku". Morawscy pochodzili z Litwy.

      Adam Morawski walczył w Powstaniu Styczniowym przez półtora roku, brał udział w bitwach pod Rawą w oddziale Śmiechowskiego, pod Małogoszczą w oddziale Cieszkowskiego, wsławił się jako kurier z rozkazami z Warszawy, został odznaczony orderem Virtuti Militari, gdy powstanie chyliło się ku upadkowi ochraniał odwrót wojsk Langiewicza. Po powstaniu styczniowym Adam Morawski w latach 1865 – 1870 służył w Włoszech w wojsku Papieża Piusa IX, w żuawach papieskich i Białych Krzyżowcach Sahary którzy walczyli z handlarzami niewolników.
        Przeżył nieszczęśliwą miłość z Izabelą Sanguszkówną, której rodzice nie pozwolili jej wyjść za maż za Adama Morawskiego. Izabela Sanguszkówna w związku z tym poszła do klasztoru, a Adam Morawski ożenił się dopiero dwadzieścia lat później. Majątek w Marcinkowicach liczył 200 ha. ziemi klasy III i IV, uprawiano tam kartofle i zboża nie wymagające dobrej ziemi, ale problemem był wylewający Dunajec co spowodowało, że rolnictwo było nie dochodowe, były też lasy i tartak.
        Stanisław i Olga Morawscy kupili od Alberta Faucka inżyniera górnictwa naftowego, pola roponośne, po których zachowały się Księgi Naftowe. Były bardzo dobre relacje z okolicznymi chłopami. Majątek został przejęty na reformę rolną w 1945 r., a Stanisław Morawski zamieszkał u okolicznych chłopów.
       W dworze urządzano dożynki. Zimą w czasie świąt Bożego Narodzenia urządzano kulig. Jan Morawski przed wojną służył w Pułku Strzelców Podhalańskich. Majątek odwiedził dwa razy Józef Piłsudski pierwszy raz w 1914 r. drugi raz w 1921 r. Jan Morawski ps. "Zawoja" służył w czasie II Wojny Światowej w ZWZ – AK, brał udział w odbiciu z szpitala w Nowym Sączu emisariusza Jana Karskiego, w akcji brało też udział rodzeństwo Rysiów, między innymi aktorka Zofia Rysiówna.

Opracował S. Popowski




 data dodania: 2017-12-18