Ziemiańskie historie
Strona Glowna Galeria Biogramy Miejscowosci Historia mowiona Dodaj historie Wyszukaj Bibliografia
 Strona główna  Biogramy / genealogia  Wojciech Rzewuski, h. Krzywda 

osoba :
     Wojciech Rzewuski, h. Krzywda

pokrewieństwa :
     Rzewuski Wacław, h. Krzywda to pradziad osoby : Rzewuski Wojciech, h. Krzywda

nota biograficzna :


WOJCIECH MICHAŁ RZEWUSKI

          Wojciech Michał Rzewuski herbu Krzywda. Opowie o rodzinach dziadków z strony swojego ojca. Nazwisko Rzewuskich pochodzi od nazwy wsi Rzewuski na Podlasiu, którą dostali w nagrodę od Księcia Mazowieckiego za zasługi w wojnie z Jaćwingami około 1250 r. Następnie rodzina jest wymieniona w akcie Heroldii Królestwa Polskiego z 1850 potwierdziła pochodzenie od Kazimierza Rzewuskiego który w roku 1757 kupił majątek ziemski. Rzewuscy byli oficerami w czasie wojen napoleońskich, po Powstaniu Styczniowym został Rzewuskim odebrany majątek w Kozłowie pow. jędrzejowskim. W latach 30tych XX wieku do Wacława Rzewuskiego, pradziadka P. Wojciecha Rzewuskiego należały dwie rzeczy podzielone między jego trzech synów udziały Fabryce Maszyn Rzewuski i spółka, która była spółką akcyjną, po upaństwowieniu była znana jak Zakłady Mechaniczne na Grochowie w Warszawie, których ostatnim dyrektorem generalnym przed wojną był Henryk Rzewuski, firma miała roczną sumę bilansową 1 000 000 złotych przed wojną. 

        Posiadał także majątek ziemski Wola Sławinska pod Lublinem, dzisiaj jest to część Lublina, majątek liczył ponad 250 hektarów. Dłużewscy mieszkali w Dłużewie w pow. mińskim. Pradziadek P. Wojciecha Rzewuskiego był ostatnim Dłużewskim na Dłużewie. Posiadał On dwa majątki ziemskie Dłużew i Lasomin oba w pow. mińskim, babka P. Wojciecha Rzewuskiego, Wanda Dłużewska herbu Pobóg po mężu Rzewuska jako młodsza z sióstr odziedziczyła Lasomin, ponadto posiadał też 2/3 udziałów w Mleczarniach Nadświdrzańskich, 1/3 udziałów posiadała rodzina Wernerów. Mleczarnie Nadświdrzańskie posiadały w roku 1939 na terenie Warszawy 7 lokali. Lasomin w pow. mińskim, niecałe 200 hektarów, znajdowały się tam stawy rybne, a główną gałęzią produkcyjną była hodowla krów mlecznych rasy holenderskiej. Lasomin znalazł się w rękach Dłużewskich jako wiano wniesione przez pannę Carossi, znajdował się tam dwór drewniany w stylu myśliwskim, obecnie nie istnieje. Dwory w Lasominie i Dłużewie można obejrzeć w filmie fabularnym "Śluby ułańskie" z 1934 r. w reżyserii Mieczysława Krawicza. W majątku Wernerów w Dłużewie pow. miński było 100 krów, był tam dwór murowany. Józef Adam Bartłomiej Rzewuski miał sześcioro dzieci, nabył 1870 majątek Wola Sławińska koło Lublina. W majątku znajdowała się elektrownia wodna, areał ziemi wynosił 250 hektarów, a główną produkcją była produkcja warzyw na rynek Lubelski. Jego syn Wacław Rzewuski był inżynierem, studia ukończył w Liege, następnie pracował w Krzywym Rogu, a w 1900 r. założył Fabrykę Maszyn Rzewuski i spółka.

       Kolejny z synów Witold Rzewuski za spłatę kupił majątek Łukówek w pow. chełmińskim. Trzeci z synów Kazimierz Rzewuski, kupił sobie majątek Ewusin w pow. zamojskim o powierzchni 200 hektarów, majątek został opuszczony przez rodzinę w 1943 r. w ramach niemieckiej akcji "Zamojszczyzna". Natomiast z Woli Sławińskiej rodzina została usunięta w ramach Dekretu o Reformie Rolnej PKWN z 09.1944 r. i przeniosła się do Warszawy, gdzie zamieszkali w domu przy fabryce, która została odebrana i znacjonalizowana w 1949 r. Fabryka została znacjonalizowana w grudniu 1949 r. pierwszym zarządzeniem nowej dyrekcji było nie wypłacenie premii świątecznej co doprowadziło do strajku załogi, a następnie do procesu pokazowego pracowników. Fabryka Maszyn Rzewuski i spółka zbudowała maszynę drogową która była wykorzystana w II R.P. do budowy Zakopianki z Krakowa do Zakopanego.

Opracował S. Popowski




 data dodania: 2018-02-07