Ziemiańskie historie
Strona Glowna Galeria Biogramy Miejscowosci Historia mowiona Dodaj historie Wyszukaj Bibliografia
 Strona główna  Biogramy / genealogia  Hanna Hutten-Czapska 

osoba :
     Hanna Hutten-Czapska, d. Tomaszewska

pokrewieństwa :
     Tomaszewski Jan Ludwik to ojciec osoby : Hutten-Czapska Hanna, p. Tomaszewska
     Hutten-Czapski Tomasz, h. Leliwa to mąż osoby : Hutten-Czapska Hanna, p. Tomaszewska

nota biograficzna :


HANNA HUTTEN – CZAPSKA z domu TOMASZEWSKA

       Hanna Hutten – Czapska z domu Tomaszewska. Majątkiem rodowym były Krześlice w pow. poznańskim. Majątek został kupiony przez Jana Ludwika Tomaszewskiego ojca P. Hanny w marcu 1939 r. od Banku Kwilecki – Potocki i zapisał go na swoją żonę Marię Zofię z Buchowskich herbu Sas, Tomaszewską. Matka P. Hanny, Maria z Buchowskich – Tomaszewska pochodziła z majątku Jagniewice w pow. wągrowieckim. P. Hanna Hutten – Czapska tylko raz przed wojną latem, była w majątku Krześlice skąd została rodzina wyrzucona przez Niemców w 1939 r. Krześlice wcześniej należały do Niemca Brandysa, który stracił majątek na rzecz Banku Kwilecki – Potocki z powodu długów. Po zajęciu Polski przez Niemców, Brandys przyjechał do Krześlic i zajął majątek. Ojciec P. Hanny walczył podczas I Wojny Światowej w armii niemieckiej i studiował w Monachium.

      Rodzina wyjechała do Jagniewic. Następnie Maria Tomaszewska pojechała do swojej stryjenki, Cecylii Buchowskiej z domu von Retz żony Kajetana Buchowskiego właścicieli majątku Pomarzanki w pow. wągrowieckim i tam się rodzina zatrzymała, a ojciec Jan Tomaszewski wyjechał do Warszawy. W Mińsku – Mazowieckim miał fabrykę dywanów, a w Warszawie miał duży sklep przy ul. Kredytowej 7 lub 8. Jesienią 1940 r. Matka z trzema córkami przyjechała do męża do Warszawy, gdzie rodzina zamieszkała na Saskiej Kępie przy ul. Francuzkiej 40, mieszkali tam przez całą okupację. Po wojnie rodzina Tomaszewskich przeprowadziła się do Bydgoszczy, gdzie rodzina posiadała willę. W 1960 r. Hanna Tomaszewska poznała swojego przyszłego męża Tomasza Hutten – Czapskiego herbu Leliwa pochodził On z majątku Bardo w pow. wrzesińskim, rodzina miała również udziały w cukrowni która znajdowała się w Wrześni. Tomasz Hutten – Czapski uczył się w wiejskie szkole, ale miał też w domu prywatnych nauczycieli, w ramach nauki jednego dnia w tygodniu mówili wyłącznie w języku francuskim, natomiast kolejnego w języku niemieckim. W wrześniu 1939 r. do majątku Bardo przybył stryj Tomasza, Józef Hutten – Czapski właściciel majątku Modrze w pow. poznańskim przyprowadzając stado 30 koni czystej krwi arabskiej, które następnie zostały zarekwirowane przez Niemców. Rodzina Hutten – Czapskich została wywieziona pociągiem do Radomia, skąd dalej wyjechali do Garbatki. W czasie wojny matka Tomasza , Anna Maria Hutten – Czapska z domu Broekere prowadziła wraz z rodziną Chrzanowskich sklep z tytoniem w Wrześni. Po wojnie rodzina przeniosła się do Gniezna.
          Następnie P. Hanna Hutten – Czapska opowiada o czasach powojennych, nauce i pracy zawodowej swojej i męża, oraz problemach z przyjęciem na studia i innych szykanach. Następnie opowiada o swoim synu, jego nauce, pracy i rodzinie. P. Hanna Hutten – Czapska opowiada też historię elementów wyposażenia z majątków, które zostało w części zakopane, a w części oddane na przechowanie do ludzi. Część wyposażenia udało się odzyskać od krawcowej mieszkającej w Gnieźnie były to obrazy, zegar i świeczniki. A od młynarza w Bardo udało się odzyskać popiersie z kolumną (fot.). W Warszawie w DESIE P. Hanna z mężem Tomaszem znaleźli świecznik, który został wstawiony przez kogoś u kogo był w depozycie.

Opracował S. Popowski




 data dodania: 2018-04-04