Ziemiańskie historie
Strona Glowna Galeria Biogramy Miejscowosci Historia mowiona Dodaj historie Wyszukaj Bibliografia
 Strona główna  Biogramy / genealogia  Tomasz Marcin Brzozowski, h. Korab 

osoba :
     Tomasz Marcin Brzozowski, h. Korab

pokrewieństwa :
     brak ...

nota biograficzna :


TOMASZ MARCIN BRZOZOWSKI

    Tomasz Brzozowski urodził się w 1941 r. w Warszawie. Rodzina Brzozowskich jest herbu Korab. Prawdopodobnym gniazdem Brzozowskich jest Podlasie, gmina Poświętne niedaleko Łap. Do tej pory w gminie Poświętne mieszka i na tamtejszym cmentarzu jest wielu Brzozowskich. W gminie Poświetne, znajduje się miejscowość Brzozowo – Korabie i najprawdopodobniej z tą się wzięła rodzina. 

        Historia udokumentowana rodziny zaczyna się w 1600 r. rodzina trafiła na Litwę. W XIX w. Brzozowscy byli mocno zakorzenieni na Litwie. Jerzy Brzozowski ojciec Tomasza był najmłodszym z dzieci Jadwigi z Kontowtów i Henryka Teofila Brzozowskich. Wszyscy czterej bracia Brzozowscy mieli staranne wykształcenie i studiowali w Wiedniu, za wyjątkiem jednego. Jerzy Brzozowski ukończył Wyższą Szkołę Handlową w latach 30tych, jego brat Jan był lekarzem po studiach w Wiedniu, brat Szczęsny ukończył tą samą szkołę co Jerzy. Natomiast Mieczysław był oficerem W.P., w czasie I W.Ś. służył w Legionach Polskich Józefa Piłsudskiego, w 1939 r. był w stopniu Rotmistrz, został zamordowany przez NKWD w Starobielsku w 1940 r. Szczęsny Brzozowski w czasie II W.Ś. służył w Armii Krajowej i blisko współpracował płk. Aleksandrem Krzyżanowskim ps. "Wilk" dowódcą Okręgu Wileńskiego A.K.. Jan Brzozowski który był lekarzem też czynnie działał w A.K. W 13 Wileńskiej Brygadzie "Nietoperza" dca. Adam Walczak ps. "Nietoperz". Jerzy Brzozowski ojciec Tomasza też działał w A.K., przez całą wojnę mieszkał w Warszawie, najpierw w Z.W.Z., a następnie w A.K., nosił pseudonim "Sobota", jego biogram znajduje się w Muzeum Powstania Warszawskiego. Rodzina matki P. Tomasza Brzozowskiego, Szadkowscy ponieśli również pewne straty w czasie II W.Ś.. Dziadek stryjeczny Tomasza Brzozowskiego, Józef Szadkowski był geodetą i był ożeniony z rosjanką z domu Chlebownikow którą poznał w Rosji w czasie rewolucji, byli bezdzietni. W czasie II W.Ś. w Włocławku prowadził biuro geodezyjne, gdzie został aresztowany przez niemców i wywieziony do obozu koncentracyjnego w Dachau gdzie zmarł. Dziadek stryjeczny Stefan Szadkowski w czasie II W.Ś. był zarządcą majątku Młyniec pow. bialskopodlaskim ukrywał dwóch zbiegłych żołnierzy Armii Czerwonej, zostali zadenuncjowani i wszyscy trzej zamordowani. Dziadek Aleksander Szadkowski w 1938 r. zakupił majątek Augustowo w pow. bydgoskim dla swojej córki Katarzyny późniejszej żony Jerzego Brzozowskiego, a matki Tomasza Brzozowskiego. W czasie wojny był aresztowany, po wykupieniu z więzienia się ukrywał. Po przejściu frontu powrócił do majątku Augustowo, z którego został zaraz usunięty. Został powiatowym agronomem, zmarł w 05.1945 r.

        Majątek Augustowo miał nieco ponad 400 ha. w tym 50 ha. lasów. odbywała się w majątku produkcja mleka wysokiej klasy, które było dostarczane do bydgoskich szpitali. Dwór w Augustowie jest nie duży, powstał po przez dobudowywanie kolejnych części. Rodzina dwukrotnie traciła majątek, po raz pierwszy w 1939 r. przejął go Niemiec Freitag, a drugi raz w 1945 r. w wyniku dekretu o reformie rolnej PKWN z 09.1944 r.

        Rodzina matki P. Tomasza Brzozowskiego ma korzenie szkockie, do Polski przybyła rodzina Dickson którzy pochodzili z Melroes nad rzeką Avon. W Polsce obieli w administrację majątek Zawiszyn w pow. wołomińskim. W rodzinie Brzozowskich też występowali przodkowie pochodzący z zagranicy Butlerowie, najprawdopodobniej rodzina szkocka lub irlandzka, przez którą to rodzinę Brzozowscy są spokrewnieni z Piłsudskimi, a mianowicie babka babki P. Tomasza Brzozowskiego i babka Marszałka Józefa Piłsudskiego były rodzonymi siostrami.

Opracował S. Popowski




 data dodania: 2018-04-04