Ziemiańskie historie
Strona Glowna Galeria Biogramy Miejscowosci Historia mowiona Dodaj historie Wyszukaj Bibliografia
 Strona główna  Biogramy / genealogia  Zdzisław Wiśniewski 

osoba :
     Zdzisław Wiśniewski

pokrewieństwa :
     Wiśniewski Zdzisław to syn osoby : Wiśniewski Adam
     Babczyńska Bronisława Florentyna, p. Kosowska, h. Junosza to prababka osoby : Wiśniewski Zdzisław

nota biograficzna :


ZDZISŁAW WIŚNIEWSKI

     Zdzisław Wiśniewski syn Adama i Jadwigi z Jasińskich Wiśniewskich, właścicieli majątków Ulasek w pow. wyszkowskim i Szpaki w pow. mławskim. Adam Wiśniewski był inż. Rolnikiem i Leśnikiem oraz podporucznikiem rezerwy kawalerii w 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce. Adam Wiśniewski był synem Ludwika Wiśniewskiego, lekarza w Jadowie. Jadwiga z Jasińskich Wiśniewska była córką Zdzisława Jasińskiego artysty plastyka, malarza i Eleonory z Wilkońskich herbu Odrowąż. Rodzina Wilkońskich miała dwa majątki na Mazowszu, Trzylatków w powiecie grójeckim i Górzno w powiecie garwolińskim.

       Majątek Ulasek powstał z wyłączenia obszaru z majątku Chrzęsne, dokupiono też trochę ziemi, cały majątek miał niewiele ponad 100 ha. Dwór w Ulasku był drewniany w stylu willi skandynawskiej, składał się z dwóch skrzydeł jedno skrzydło było parterowa, natomiast drugie położone prostopadle do pierwszego było piętrowe, znajdowało się w nim sporo pokoi, duży stołowy, salon, małe sypialnie. Wchodziło się do niego przez suterenę i kuchnię lub przez wejście reprezentacyjne wysokimi schodami od strony południowej.
     Dwór miał siedem poziomów: dolna piwnica, piwnica, suterena, parter, piętro, strych i nadstrych. Dom był przystosowany do celów obronnych , posiadał strzelnice z których można było prowadzić ostrzał napastników. Główną działalnością majątku była hodowla krów około 20 sztuk. Ponad to w majątku znajdował się też dom pensjonatowy, drewniany w którym latem byli przyjmowani gości.

       Wiśniewscy po raz pierwszy opuścili Ulasek latem 1944 r. w raz z przybyciem dywizji pancernej S.S. VIKING, rodzina przeniosła się do majątku Chrzęsne. Po przejściu frontu i wkroczeniu Armii Czerwonej rodzina wróciła na chwilę do Ulaska, z powodu spalenia dworu zamieszkali w domu pensjonatowym, mieszkali do chwili przejęcia majątku dekretem PKWN o reformie rolnej z 1944r. Majątek został okradziony przez grupę przestępczą, która po ustanowieniu władzy ludowej w Polsce ogłosiła się oddziałem Armii Ludowej.

     Dobra Chrzęsne w powiecie wołomińskim pierwotnie były dobrami duchownymi. Po przez dziedziczenie i sprzedaże, w połowie XIX w. zostały własnością prapradziadka Zdzisława Wiśniewskiego, Wincentego Koskowskiego herbu Junosza. Córką Wincentego Koskowskiego była Bronisława Florentyna z Koskowskich Babczyńska prababka Zdzisława Wiśniewskiego. W Chrzęsnem stoi pałac murowany z XVII w. w stylu obronnym. Siostry Bronisławy z Koskowskich Babczyńskiej wyszły za mąż za artystów plastyków – malarzy Ewa za Miłosza Kotarbińskiego, a Stanisława za Juliana Maszyńskiego. Gościem w pałacu w Chrzęsnem bywał Władysław Podkowiński namalował obraz "Szał" pod wpływem nieszczęśliwej miłości do jednej z sióstr.

Opracował S. Popowski




 data dodania: 2018-04-04