Ziemiańskie historie
Strona Glowna Galeria Biogramy Miejscowosci Historia mowiona Dodaj historie Wyszukaj Bibliografia
 Strona główna  Biogramy / genealogia  Robert Dzierżykraj-Morawski 

osoba :
     Robert Dzierżykraj-Morawski

pokrewieństwa :
     Wołodkowicz-Morawska Elżbieta, p. Wołodkowicz, h. Radwan to matka osoby : Dzierżykraj-Morawski Robert

nota biograficzna :


 ROBERT DZIERŻYKRAJ - MORAWSKI

Robert Dzierżykraj – Morawski h. Dnałęcz syn Elżbiety Wołodkowicz – Morawskiej i Franciszka Dzierżykraj – Morawskiego h. Nałęcz.
      
      W Wielkopolsce były majątki ojca P. Roberta, Franciszka Dzierżykraj – Morawskiego h. Nałęcz. Dziadek P. Roberta, Jan Dzierżykraj – Morawski h. Nałęcz posiadał majątek Lulin który wniosła w wianie jego żona Anna Turno. Ojciec Anny Turno Jan był właścicielem majątków Torzeniec, Słomowo i Lulin.

       Lulin miał powierzchnię 1000 ha., w 1939 r. rodzina została wyrzucona z majątku przez Niemców. Stamtąd rodzina przeniosła się do Nadzowa do majątku Bocheńskich, oraz przebywali też w majątku Mała Wieś który należał do jego brata Tadeusza Dzierżykraj – Morawskiego i jego żony Julii Lubomirskiej, tam też mieszkała ich siostra Tekla Potworowska. W Lulinie była produkcja typowo rolna, była też hodowla krów mlecznych. W Słomowie majątek był mniejszy, za to był bardzo ładny pałac w stylu Francuskiego Petit Trianon. W Słomowie Jan Turno wprowadził lokalną walutę – Turnianki, tymi pieniędzmi wypłacano pensję pracownikom majątku, którzy w sklepach mogli nimi płacić za zakupy. Jan Dzierżykraj - Morawski był przed wojną Prezesem Wielkopolskiej Izby Rolniczej, której prezesem był wcześniej jego brat Kajetan Dzierżykraj – Morawski późniejszy miedzy innymi Minister Spraw Zagranicznych II R.P.

Opracował S. Popowski
 data dodania: 2018-04-05