Ziemiańskie historie
Strona Glowna Galeria Biogramy Miejscowosci Historia mowiona Dodaj historie Wyszukaj Bibliografia
 Strona główna  Biogramy / genealogia  Stanisław Rurek 

osoba :
     Stanisław Rurek

pokrewieństwa :
     Rurek Stanisław to dziad osoby : Nowicka Anna
     Rurek Zofia, p. Oleksy to żona osoby : Rurek Stanisław
     Nowicka Halina, p. Rurek to córka osoby : Rurek Stanisław
     Rurek Stanisław to mąż osoby : Rurek Zofia, p. Oleksy

nota biograficzna :


STANISŁAW RUREK

        Stanisław Rurek był kupcem, właścicielem kamienicy w Poznaniu, współwłaścicielem rozlewni wód mineralnych oraz mleczarni. Stanisław i Zofia z Oleksych mieli córkę Halinę. Wyszła Ona za Adama Nowickiego. Stanisław Rurek był dziadkiem Anny Nowickiej

   Majątek Opatówko Stanisław Rurek kupił od Niemca Schillinga. Majątek stał na wysokim poziomie technologicznym były różne maszyny rolnicze. Na produkcję składały się produkcja zbóż, krowy, trzoda chlewna, drób w tym indyki, oraz stawy rybne, a także produkcja maku na słomę makową która była sprzedawana do USA do produkcji morfiny medycznej. Dwór był murowany, jedno piętrowy, w dworze znajdował się fortepian, a na ścianach wisiały trofea myśliwskie. W dworze pracowały pokojówka, służąca i guwernantka. W święta Wielkanocne przychodził do dworu ksiądz który świecił pokarmy. Stanisław Rurek w każde święta spotykał się przy stole z swoimi pracownikami, poza tym dbał o ich zdrowie, opłacając tę opiekę, wzywając lekarz lub wożąc pracowników do szpitala. 
     Rodzina został usunięta z majątku przez Niemców po wojnie obronnej 1939 r. Natomiast ojciec P. Anny Nowickiej, Adam był synem Stanisława Nowickiego, posła na Sejm II R.P. Działacza społecznego w Poznaniu.

Opracował S. Popowski
 data dodania: 2018-04-06