Ziemiańskie historie
Strona Glowna Galeria Biogramy Miejscowosci Historia mowiona Dodaj historie Wyszukaj Bibliografia
 Strona główna  Biogramy / genealogia  Kazimierz Brownsford 

osoba :
     Kazimierz Brownsford, patron wielkopolskich kółek rolniczych, polityk, poseł w II RP

pokrewieństwa :
     brak ...

nota biograficzna :


ur. 4 XII 1856 r. w Lubowiczkach, zm. 11 IX 1925 r. w Poznaniu
działacz społeczny w zaborze pruskim, polityk II RP obozu narodowego, poseł na Sejm Ustawodawczy oraz I kadencji.

Był synem Antoniego i Rozalii z Grabskich. Uczęszczał do gimnazjum w Poznaniu i Śremie. W latach 1893–1920 red. naczelny „Poradnika Gospodarskiego”, „Gospodyni Wiejskiej”, a jednocześnie wydawca „Kalendarza Rolniczego Poradnika Gospodarskiego”.

W 1915 r. sekretarz generalny Komitetu Niesienia Pomocy Królestwu Polskiemu, członek Komitetu dla Kresów Wschodnich i Śląska w Poznaniu oraz Rady Głównej Opiekuńczej w Warszawie. Związany z wielkopolskimi stowarzyszeniami katolickimi oraz gospodarczymi. Był delegatem na Polski Sejm Dzielnicowy w Poznaniu w 1918 r.

W 1919 r. został zastępcą posła na Sejm Ustawodawczy, wszedł do Sejmu po zrzeczeniu się mandatu przez A. Grzesińskiego. Członek komisji rolnej Sejmu Ustawodawczego (1919–1922). W 1922 r. wybrany do Sejmu z listy ZLN w okręgu Gniezno. Jako Marszałek senior otworzył obrady Sejmu I kadencji w 1922 r. W komisjach sejmowych zajmował się rolnictwem oraz sprawami regulaminowymi.

W 1919 r. zainicjował zawieszenie krzyża w sali sejmowej. Odznaczony Krzyżem Komandorskim papieskiego Orderu Rycerskiego Św. Grzegorza Wielkiego.

Zmarł w Poznaniu, gdzie spoczywa na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan.


Źródło: Wikipedia
 data dodania: 2018-11-14