| osoba : Jan Tacikowski pokrewieństwa : brak ... nota biograficzna :
JAN TACIKOWSKI
Ur. W 1929 r. Prof. Inż. Politechniki Warszawskiej. Rodzina Tacikowskich od XIX w. jest związana z Warszawą. Przed wojną do rodziny należało pół Wiązowny, w której to posiadali murowane domki letniskowe. Córka P. Jana Tacikowskiego studiowała italianistykę w Perugi w Włoszech, na tym samym roku co Ona był Ali Agca zamachowiec który strzelał do Jana Pawła II. Rodzina Tacikowskich jest spokrewniona z Romualdem Trauguttem, jedna z ciotek Tarugutt wyszła za mąż za Kamińskiego właściciela majątku Szędziszów w pow. jędrzejowskim. Natomiast rodzina mamy P. Jana Tacikowskiego wywodziła się z Niemiec z około 1500 r. byli właścicielami papierni w Halle.
Przedstawiciel rodu brał udział w wyprawach krzyżowych jako giermek rycerza. Nazwisko rodowe matki Kaferstein, wywodzi się właśnie z tego okresu, ów giermek zauważył jak podczas szturmu jakiś fortyfikacji w Ziemi Świętej z pośród murów wyszedł żuk (niem. Kafer) co wskazało możliwość zdobycia obiektu. Giermek za swój czyn został uszlachcony i przyjął nazwisko Keferstein. Część rodziny w latach 1830 – 1840 przybyła do Polski. Pradziadek Keferstein prowadził majątek w Woli Libertowskiej koło Kielc. Natomiast dziadek kupił w 1918 r. majątek Kalinówka w pow. zawierciańskim o powierzchni około 300 h. za kwotę 180 tyś. Rubli w złocie. Niestety dziadek zmarł w 1924 r w wieku 56 lat. Mama P. Jana miała dwie siostry i brata Aleksandra. Aleksander Keferstein przejął majątek po zmarłym ojcu i prowadził go do 1944 r. Ziemie w majątku były słabej jakości, natomiast tam były piękne lasy pełne grzybów. W okolicy kolejnym majątkiem należącym do Tymienieckich był Żerkowice obecnie dzielnica miasta Zawiercie w którym był dwór z XVIII w. Majątek w 1938 r. został sprzedany przez Bogdana Tymienieckiego oficera kawalerii uczestnika walk pod Monte Cassino. Kolejnymi rodzinami ziemiańskimi byli Mittelstedtowie i Kuglerowie opisani w wywiadzie z P. Jackiem Łowińskim. Pan Jan przed wojną jeździł do Kalinówki w każde wakacje, dojazd z Warszawy był pociągiem do Zawiercia, a stamtąd końmi. Dla dzieci atrakcją były pozostałości po walkach pozycyjnych rosyjsko – niemieckich w 1915 r. W czasie wakacji były urządzane różne zabawy, palone były ogniska, gra w piłkę. Jeżdzono z wizytami do rodziny Arkuszewskich właścicieli majątku Pilica w pow. zawierciańskim. Urządzano wycieczki do Okiennika. Główną produkcją w Kalinówce było uprawa zbóż i hodowla bydła którego było ponad 20 sztuk krów. Z względu na lasy było także produkcja drewna, po każdej wycince dokonywano nasadzeń młodych drzewek z szkółki. Podczas posiłków dzieci jadły przy osobnym stole. Imieniny urządzane w dworze trwały kilka dni, na uroczystości przyjeżdżali sąsiedzi z okolicznych majątków, goście zostawali na kilka dni z noclegiem. W okolicznych Kroczycach w 1940 r. odkryto kości prehistorycznych zwierząt. Podczas badań geologicznych w latach 1940 – 1942, w dworze w Kalinówce zatrzymywał się geolog Stanisław Siedlecki.
Majątek Kalinówka w czasie II wojny światowej znalazł się w granicach Generalnego Gubernatorstwa, natomiast Zawiecie znalazło się w granicach Rzeszy Niemieckie, spowodowało to problemy z dojazdem z Warszawy. W dworze przebywały osoby wysiedlone z Wielkopolski, prowadzono też tajne komplety. Wuj P. Jana, płk. Michał Stempkowski był Komendantem Inspektoratu Lublin, Okręg Lublin A.K., a następnie Komendantem Okręgu Łódź A.K., którego syn Jan też był żołnierzem A.K. zamordowanym przez U.B.
Śmierć Jana Stępkowskiego jest bardzo tajemnicza, ponieważ na wieczornym apelu, naczelnik więzienia odczytał decyzję Bolesława Bieruta o ułaskawieniu, natomiast na porannym apelu dnia następnego odczytał informację, że Jan Stępkowski został skazany na śmierć i wyrok wykonano. W 1945 r. do Kalinówki wkroczyła Armia Czerwona, utworzono tam lotnisko polowe i na początku nic się nie zmieniło. Po miesiącu front się przesunął i lotnicy odlecieli, po nich pojawiło się NKWD. NKWD aresztowało Aleksandra Keferstaina z zamiarem rozstrzelania, ale natknęli się na gajowego który razem z okolicznymi chłopami nie pozwolili na egzekucję, ku zdziwieniu sowietów. Aleksander Keferstein został następnie dyrektorom PGR koło Słupska w majątku który należał do niemieckiej rodziny von Bredow, który prowadził przez dwa lata. Dwór w Kalinówce został wybudowany na przełomie XIX i XX wieku, był parterowy i podpiwniczony, znajdowały się w nim dwie łazienki. Większość mebli pochodziła z majątku z Woli Libertowskiej.
W salonie, były eleganckie meble, duży stół, pianino, duże lustro. W gabinecie Aleksandra Kefersteina znajdowało się biurko, obszerna biblioteka. W jadalni był stół na 40 osób, oraz osobny stół dla dzieci. Obecnie dwór w Kalinówce nie istnieje. W majątku do celów rekreacyjnych były trzy konie pod wierzch i kort tenisowy.
Opracował S. Popowski
data dodania: 2017-11-22
|
|