Ziemiańskie historie
Strona Glowna Galeria Biogramy Miejscowosci Historia mowiona Dodaj historie Wyszukaj Bibliografia
 Strona główna  Biogramy / genealogia  Anna Nowicka 

osoba :
     Anna Nowicka

pokrewieństwa :
     Rurek Stanisław to dziad osoby : Nowicka Anna
     Nowicka Anna to córka osoby : Nowicki Adam
     Nowicka Halina, p. Rurek to matka osoby : Nowicka Anna

nota biograficzna :


ANNA NOWICKA

       Anna Nowicka córka Adama i Haliny z Rurek Nowickich. Matka Pani Anny Nowickiej , Halina z Rurek Nowicka była córką Stanisława i Zofii z Oleksych Rurków właścicieli majątku ziemskiego Opatówko w powiecie wrzesińskim. Stanisław Rurek był kupcem, właścicielem kamienicy w Poznaniu, współwłaścicielem rozlewni wód mineralnych oraz mleczarni. 

    Majątek Opatówko Stanisław Rurek kupił od Niemca Schillinga. Majątek stał na wysokim poziomie technologicznym były różne maszyny rolnicze. Na produkcję składały się produkcja zbóż, krowy, trzoda chlewna, drób w tym indyki, oraz stawy rybne, a także produkcja maku na słomę makową która była sprzedawana do USA do produkcji morfiny medycznej.
       Dwór był murowany, jedno piętrowy, w dworze znajdował się fortepian, a na ścianach wisiały trofea myśliwskie. W dworze pracowały pokojówka, służąca i guwernantka. W święta Wielkanocne przychodził do dworu ksiądz który świecił pokarmy. Stanisław Rurek w każde święta spotykał się przy stole z swoimi pracownikami, poza tym dbał o ich zdrowie, opłacając tę opiekę, wzywając lekarz lub wożąc pracowników do szpitala. Rodzina został usunięta z majątku przez Niemców po wojnie obronnej 1939 r. Natomiast ojciec P. Anny Nowickiej, Adam był synem Stanisława Nowickiego, posła na Sejm II R.P. Działacza społecznego w Poznaniu.

Opracował S. Popowski
 data dodania: 2018-04-04